X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
ای ایران ای مرز پر گهر ای خاکت سرچشمه هنر دور از تو اندیشه بدان پاینده مانی و جاودان ای … دشمن ارتو سنگ خاره ای من آهنم جان من فدای خاک پاک میهنم مهر تو چون شد پیشه ام دور از تو نیست اندیشه ام در راه تو ، کی ارزشی دارد این جان ما پاینده باد خاک ایران ما سنگ کوهت دُر و گوهر است خاک دشتت بهتر از زر است مهرت از دل کی برون کنم برگو بی مهر تو چون کنم تا … گردش جهان و دور آسمان بپاست نور ایزدی همیشه رهنمای ماست مهر تو چون شد پیشه ام دور از تو نیست ، اندیشه ام در راه تو ، کی ارزشی دارد این جان ما پاینده باد خاک ایران ما ایران ای خرم بهشت من روشن از تو سرنوشت من گر آتش بارد به پیکرم جز مهرت بر دل نپرورم از … آب و خاک و مهر تو سرشته شد دلم مهرت ار برون رود چه می شود دلم مهر تو چون ، شد پیشه ام دور از تو نیست ، اندیشه ام در راه تو ، کی ارزشی دارد این جان ما پاینده باد خاک ایران ما

بسم الله القاسم الجبارین

سلام!

درباره سید عالم:

سال 1311 هجری شمسی بود.شبستر این شهرعارف خیز همچنان سرسبزوخرم نظارهگر تلاش و کوشش مردان مومن وبا اخلاص این دیاربود.میرزا آقا که خوداز سادات حسینی و خدمتگزاراین شهربه شمارمی رفت.   صاحب فرزندپسر که هدیه ای از نوربودگردیدونام شایسته چون احمدبراونهاد.خانه ای که احمد در آن متولد شدخانه فضل و دانش بودمرحوم سید اسماعیل که جد وی بود یکی از عا لمان معروف این دیار به شمار میرفت و اجتهادش در نزدعلمای نجف اشرف صاحب جواهرکلام مسلَم بود وبدین جهت همواره اها لی به این  خاندان با دیده ایمان واحترام می نگریستند.وهمیشه انتظار شکفتن غنچه ای دیگر از این بوستان محمدی بودند. مرحوم حاج سیُداسماعیل فرزند سیٌدحسن حسینی از جمله علمای زبانی آذربایجان جٌد سوٌم استاد  طیبی بوده است و مزار آن مرحوم در نزدیکی منزل مسکونی اش در مقبره اختصاصی که مشهور به قبر آقا باشد.که مورد احترام و تجلیل اهالی شهرستان شبستر می باشد.
تلاش برای تحصیل و دانش:

سیٌد احمد کودکی باهوش وبااستعدادبودوعلاقه ای فراوان برای درس و مدرسه داشت.پدر وی نیز از این موضوع آگاه بود او می دانست که سیٌد احمد باید به مدرسه برود.ودانش و مهارت کسب کند لذااین بود که همه ی امکانات را جهت رفتن وی به مدرسه فراهم نمود.

سیٌد احمد مدتی در زادگاه خود در مدرسه ای که معروف به مدرسه دولتی بود تحصیل کرد.ودرهمان دوران نوجوانی تحصیل علوم دینی را نیز آغاز کرد.وی پانزده سال داشت که با همت و یاری پدرش به شهر تبریز رفت.ودرحوزه علمیه پررونق آن زمان تبریز راه سالکان علم و معرفت را پی گرفت.


     حوزه علمیه قم:                                                                                   سیٌد احمددر تبریز مقدٌمات و درس ابتدایی اصول وفقه را فراگرفت.وبهزودی مقصدسفربه شهر پر آوازه قم گرد.

سیٌد احمد از اساتیدی چون:حضرات آیات بروجردی.محقق داماد.و امام خمینی(ره) بهره جست.درد دوران جوانی بود که به اجتهاد نائل گردید.

سیٌد احمد طیبی همزمان با دروس حوزوی تحصیلات در دانشگاه تهران را نیز ادامه داد.وموفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته فلسفه گردید.وپایان نامه خود را نیز در موردفارابی و فلسفه او ارائه کرد.

فعالیت های تبلیغی:

استاد سیٌد احمد طیبی در کنار فعالیت های علمی تبلیغ احکام الهی را در سرلوحه فعالیت های خود قرار دادبود.

مسجد هدایت تهران که از جمله مساجد باشکوه ونسبتا شلوغ تهران به شمار میرفت.و محل سخنرانی و جلسات استاد به شمار می رفت.

استاد طیبی همچنین درمکتب الرضا معارف اسلامی داشت و این جلسات بطور منظم برگزار میگردید.

کتاب های آن استاد: (هرماه به یکی از کتاب های ایشان میپردازیم.)

تقیه امر به معروف و نهی از منکر:

این کتاب دربردارنده نکات بسیار اساسی و دقیق در خصوص امور سه گامه مهم دینی است.آن هم استاد زمانی به این مواردپرداخته است.که جامعه داری دینی ما در معرض خطر ناشی از عمل نکزدن به وظایف امر به معروف و نهی از منکر تعبیر شود. در این کتاب تعبیر شده وبه موضوعات درسطح بسیار بالای علمی درعین حال قابل فهم توده ی مردم مسلمان پرداخته است.

و اما نوشته هایی از این کتاب:

((یا ایها الذین آمنوا علیکم انفسکم لایضرکم من ضل اذا اهتدیتم الی الله مرجعکم جمیعا فینیئکم بما کنتم تعملون)):

ای آنانکه ایمان آورده ایدبرشماکه خودتان را حفظ و اصلاح کنیدکه گهراهی هرکه گمراه شد به شما زیان نمیرساند.اگر شما هدایت شده باشید.بازگشتهمگی شما به سوی خدا است.که  اوشما را از کارهائی که میکردید.خبردارو آگاه خواهد ساخت.

چون آیه قبل از این آیه نیز مورد احتیاج خواهد بودلذااز هم اکنون آن راهم نقل میکنیم:

((و اذ قیل لهم تعالوا الی ما انزل الله و الی  الرسول قالوا حسبنا و جدنا علیه آبا نااولوکان آبائهم لایعلمون شیئا و لا یهتدون)).

هنگامی که به آنها گفته میشود. بسوی آنچه خدا نازل کرده و بسوی رسول آئید.گویند:مارا آنچه پدرانمان را بر آن یافته ایم بس است.آیا حتی اگر پدرانشان چیزی نمیدانستند.و نادان صرف و هدایت نیافته بودندبازهم!

این هم چند بخشی کوتاه از این کتاب.

و اما پایان عمر این استاد:

استاد طیبی شبستری پس از سالها تلاش هنوز در دوران بهاریه عمرشان بودند که بر اثر عارضه ای در سن 39 سالگی دعوت پروردگار را لبیک گفت .

                                                  

                                                               (روحش شاد ویادش گرامی باد)منابع:ماهنامه کوثر قم و خاطرات حاجیه خانم فاطمه شبستری

گرداورنده: محمدرضا یگانه 

استاد سیٌداحمد طیبی پدربزرگ من بود.